Governors


The Board of Governors comprises 13 members representing a wide range of business and community interests as befits an academy of 1,500 students drawn from across the Middlesbrough area. Each governor’s particular expertise is used to challenge policy in key areas of academy life.

The full Board meets twice each term with the Annual General Meeting incorporated into the November meeting. The Board is informed by the audit committee on all matters financial. Separate sub groups have the potential for formation from time to time to discuss specific matters and advise the Board. Individual governors spend many days in the academy to report back on established practice.

The term of office for any governor is four years. At the end of that period all governors, except parent governors for the post of parent governor, can be re-elected.


Board of Governors Attendance Record - 2016/17

Board of Governors Attendance Record - 2015/16

Audit Committee Attendance Record - 2016/17

Audit Committee Attendance Record - 2015/16

The Board as of November 28 2017 is as shown below:

Dr M Malden | Chair of Governors (appointed 2014)
Appointed – 21.11.06

Ms N Smith | Vice Chair
Appointed 25.11.14

Parent Governors


Mrs M Magowan
Appointed 28.11.17

Mrs H Black
Appointed – 29.11.16

Governors


Mr A Bennett
Appointed 17.9.13

Mr P Latham | Principal

Mrs J Windham
Appointed – 20.5.14

In Attendance:


Mr A Jordan | Deputy Principal

Miss L Robson| Clerk to the Governors

There are also elected Patrons who may attend Board meetings as available. Their status reflects a significant contribution to the academy in their former roles as governors.

Lord Stockton | Patron
Appointed – 2.11.93

Mr B Hutchinson | Patron
Appointed – 13.7.90

Sir J Hall | Patron
Appointed 14.1.92

Historic (left within last 12 months):


Dr P Heywood
Appointed: 25.11.2014
Term of office ended: 28.11.2017

Mrs s McGill
Appointed: 25.11.2014
Term of office ended: 28.11.2017

Mr C Frieze
Appointed: 21.11.2006
Term of office ended: 28.11.2017

Mr K Fraser
Appointed: 1.9.2006
Term of office ended: 28.11.2017

Mr B Phillipo
Appointed: 23.11.1992
Term of office ended: 28.11.2017

Mrs J Cowley
Appointed: 23.2.1999
Term of office ended: 27.03.2018

Mrs Susan Cutler
Appointed: 23.11.2010
Term of office ended: 23.05.2017


© Macmillan Academy 2017 | Endeavour Academies Trust